Taviloğlu Proktoloji

Taviloğlu Proktoloji (http://www.tavilogluproktoloji.com/)
-   Makat Darlığı (http://www.tavilogluproktoloji.com/makat-darligi/)
-   -   Anal fissür ameliyatları sonrasında makat darlığı (http://www.tavilogluproktoloji.com/makat-darligi/1201-anal-fissur-ameliyatlari-sonrasinda-makat-darligi.html)

Facebook soru 14-05-2019 15:22

Anal fissür ameliyatları sonrasında makat darlığı
 
Hayırlı günler sizi belki rahatsız edicem ama kusura bakmayın ne olur ben 3 defa anal fistür ameliyatı oldum bende makat darlığı oluşuyor ne yapacağımı bilmiyorum ne ishal nede kabız olmamalıyım ama ramazandan buyana ishalim yemek yiyemiyorum hep tedirginim bu tedirginlik nasıl geçicek bilmiyorum ben istanbulda deyilim ama iki ay sonra oraya gelicem ve muhakkak uğramak istiyorum muhakkak

DrTaviloglu 14-05-2019 15:31

Geçmiş olsun. Makat kanalının daralmasına, çapının küçülmesine ve elastikiyet yeteneğini kaybetmesine, makat darlığı veya anal stenoz adı verilir. İstirahat durumunda makat kanalının erişkinlerdeki ortalama çapı 3 cm, gevşeme ve açılma sırasında 5-9 cm ve tam kasılma ile birlikte 2.5 cm olarak ölçülmüştür. Makat darlığı, çoğunlukla makat bölgesi ameliyatları sonrasında görülürken, en sık olarak (% 90 oranında) hemoroid veya basur ameliyatları sonrasında gelişir. Makat darlığı ayrıca: dışkı gevşetici (laksatif) ilaçların ve asetil salisilik asit veya parasetamol içeren fitillerin uzun süreli kullanımı, kronik ishal, makat çatlağı (anal fissür), anismus, makat fistülü ameliyatları, makat siğillerinin yakılması sonrası, makat kanseri, iltihabi bağırsak hastalığı ameliyatları, alt seviyeli rektum kanseri ameliyatları, makat yaralanmaları, iltihabi bağırsak hastalığı, ışın tedavisi (radyoterapi) sonrasında, vb. nedenlerle oluşur. Çeşitli tetkikleri takiben, makat darlığının tedavisi için sadece ameliyat sonrası erken dönemde (ilk bir ay) fark edilirse, buji ile dilatasyon (genişletme) işlemi uygulanır. Ancak geç dönemdeki olgularda, sıklıkla flep ve anoplasti olarak adlandırılan makatı genişletme ameliyatları uygulanır. Yalnız kolorektal cerrahi ve proktoloji veya ‘’bağırsak ve makat hastalıklarının ameliyatsız ve ameliyatlı tedavisi’’ konusunda hizmet veren ekibimizden yardım almak istemeniz durumunda randevu hattımızı arayabilirsiniz.

Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Taviloğlu Proktoloji Ana Sayfa
Taviloğlu Proktoloji - Powered by vBulletin
Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
DrTaviloglu.TV :: Ana Sayfa
Hemoroit, hemoroid tedavisi
www.facebook.com/drtaviloglu
https://www.instagram.com/tavilogluproktoloji
www.twitter.com/DrTaviloglu
http://tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
https://plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
http://www.facebook.com/HemoroidUzmani


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 00:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Proktoloji Forumları